Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Inteligentny system grzewczy w domu

Inteligentny system grzewczy w domu

author box img

Józef Ogarek

Zaktualizowano: 7 maja 2019 07.05.2019 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o instalacjach grzewczych

Ponad 27869 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza, aby była możliwie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb i przy tym nie kosztowała majątku? Mam nadzieję, że ten artykuł pokrótce przybliży Ci, o czym warto pamiętać przy projektowaniu ogrzewania.

Zdjęcie nr 1

Typ kotła i dlaczego powinien to być kocioł kondensacyjny

W naszym artykule skupimy się na ogrzewaniu gazowym. Gaz pod wieloma względami jest lepszy niż paliwo stałe, tj. węgiel, pellet, ekogroszek.

Wygoda i bezobsługowość to główne zalety ogrzewania gazowego. Oszczędzamy cenny czas, bo nie ma konieczności nadzorowania samodzielnie pracujących kotłów gazowych.

Oczywiście należy wspomnieć o ekologii. Kotły gazowe nie emitują niebezpiecznych dla zdrowia substancji czy pyłków, które unoszą się z kominów.

Trudno nie zgodzić się z argumentem, iż ogrzewanie gazowe będzie nieznacznie droższe niż węglowe. Koszty te można jednak obniżyć. Wtedy koniecznie należy zainstalować kocioł kondensacyjny, który dodatkowo odzyskuje energię ze spalin, co przekłada się na dodatkowe pozyskanie ciepła. W porównaniu z tradycyjnym kotłem, jesteśmy w stanie wytworzyć więcej ciepła przy mniejszym zużyciu paliwa, korzystamy ze spalin, które w tradycyjnych urządzeniach uciekają przez komin.

Tu warto wspomnieć, że kocioł kondensacyjny nie wymaga montażu tradycyjnego komina. Wystarczy specjalny przewód powietrzno-spalinowy, którym do kotła dostarczane jest powietrze i przez który usuwane są spaliny.

Ogrzewanie podłogowe

Kotły kondensacyjne szczególnie dobrze współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Zapewnia ono lepsze oddawanie ciepła niż tradycyjne grzejniki, a jednocześnie wykorzystuje do tego znacznie niższe temperatury grzania. Czyli w porównaniu do kaloryfera, odczuwalność tej samej temperatury będzie osiągnięta przez ogrzewanie podłogowe przy mniejszym zużyciu energii. Obniżamy zatem temperaturę grzania w ciągu roku średnio o ok.1-2 stopnie i oszczędzamy min. > 10% na ogrzewaniu.

Zdjęcie nr 2

I w tym momencie można zakończyć projektowanie kotłowni. Niemniej jednak zachęcam, aby przemyśleć jeszcze poniższe kwestie i a nuż uda się je uwzględnić w Państwa inteligentnym systemie grzewczym w domu.

Pompa ciepła

Zastanawiasz się: po co mi pompa ciepła, jeśli mam już kocioł kondensacyjny? Nic bardziej mylnego. Zestawienie kocioł kondensacyjny + pompa ciepła to tzw. hybrydowe ogrzewanie. Montaż takiego zestawu powinien przynieść dość duże oszczędności w ogrzewaniu. Przy właściwym doborze urządzeń pompa ciepła powinna pokrywać większość zapotrzebowania na ciepło, a kocioł powinien uruchamiać się tylko w sezonie zimowym przy dużych mrozach (najczęściej dopiero przy -12 stopniach). Pracą tych urządzeń steruje odpowiedni regulator, który montowany jest w domu. Istnieją również specjalne aplikacje na telefon umożliwiające zdalne śledzenie pracy systemu.

Zdjęcie nr 3

Zazwyczaj jednak spotyka się instalacje bazujące bądź na kotle kondensacyjnym, bądź na pompie ciepła.

Ciekawostką jest, iż w przy ogrzewaniu podłogowym pompa ciepła może służyć latem jako klimatyzator i chłodzić pomieszczenia.

Jeśli decydujemy się na pompę ciepła, warto pomyśleć o panelach fotowoltaicznych. Średnioroczny koszt energii potrzebny dla pompy ciepła zostanie pokryty przez zestaw fotowoltaiczny, co spowoduje, że koszty ogrzewania domu będą zbliżały się do zera.

Rekuperacja

Odpowiednią wymianę powietrza w domu jest kluczowa, aby uchronić dom przed wilgocią. Warto przemyśleć zamontowanie dodatkowo rekuperatora, czyli tzw. wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej. Rekuperatory nie tylko umożliwiają prawidłową wentylację domu, ale również pomagają odzyskać ciepło. Pokrótce schemat działania rekuperatora wygląda następująco: rekuperator wychwytuje ciepło z powietrza wydostającego się z domu i wykorzystuje je do ogrzania powietrza pobieranego z zewnątrz do domu. Pełne wykorzystanie energii przekłada się na jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie.

Zdjęcie nr 4

Rekuperatory montuje się zarówno do instalacji z samym kotłem kondensacyjnym, jak i pompą ciepła, czy też przy ogrzewaniu hybrydowym.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że decydując się na rekuperator, można spokojnie zastosować pompę ciepła lub kocioł o niższej mocy (ok. 20-30%). Kolejna możliwość oszczędności przy projektowaniu instalacji.

W rekuperacji można zastosować wymiennik gruntowy. Latem będzie służył jako quasi-klimatyzator i spowoduje zmniejszenie temperatury powietrza pobieranego i dostarczanego do domu o około 6-8 stopni. Zimą natomiast wstępnie podgrzeje o kilka stopni pobierane powietrze.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są dość popularnymi rozwiązaniami służącymi do podgrzewania wody czy też wspomagania ogrzewania. Wykorzystują energię słoneczną, która jest dostępna i jej wykorzystanie nie zwiększa kosztów.

Zdjęcie nr 5

Nie chcesz montować pompy ciepła? Warto zastanowić się nad połączeniem kolektorów słonecznych z rekuperatorem. To połączenie pozwala również na stworzenie energooszczędnej instalacji grzewczej. Instalacja solarna potrafi pokryć dużą część zapotrzebowania na ogrzanie ciepłej wody, a rekuperator dodatkowo obniża zapotrzebowanie na ogrzewanie dostarczane przez kocioł.


Opracował:
Józef Ogarek
PUH Kargo

Dodano: 29 maja 2019 Zaktualizowano: 7 maja 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco